Yumiori 1/4 Zip Fleece Jacket W
Storlek och passform
Standard Fit: ett storleksnära plagg med en lätt och bekväm passform.
Yumiori 1/4 Zip Fleece Jacket är ett supermjukt medeltungt fleeceplagg som ger pålitlig värme både på och nedanför berget. Dra på den över en lätt t-shirt och förbered dig för nästa vandring. Den här jackan är en del av vårt Circular Design-initiativ – en kollektion designad för att minimera restprodukter och föroreningar. När du är klar med den, återvinn den till oss för att fortsätta äventyren.
- Fleeceplagg med kvartslång dragkedja
- Sluten VISLON®-dragkedja mitt fram med autolås
- Bröstficka på vänster sida med sluten VISLON®-dragkedja
- Circular design: genomtänkt designade för att kunna upplösas och återvinnas av oss i slutet av dess livscykel för att bli nytt råmaterial till en ny generation av produkter.
- Förstärkt kantband med mekanisk stretch i muddar och fåll för extra komfort och slitstyrka
- Broderad logga på vänster bröstficka och bak på höger axel
Vandring
- Style:
- NF0A8843
- Tyg :
- 100 % polyester / stickad / fleece med lång lugg
- Storlekar :
- XS–XXL
Maskintvätt
Maskintvättas i 40 °C eller lägre med liknande färger. För att inte förstöra plaggets funktion, tvätta bara plagget när det är nödvändigt, exempelvis för att få bort smutsfläckar, svett och eventuell röklukt från lägereldar eller os från utomhusmatlagning.
HÄNGTORKAS
Låt plaggen hängtorka.
STÄNG ALLA KNAPPAR, DRAGKEDJOR OCH KARDBORREBAND
Vräng plagget och stäng alla kardborreband, knappar och dragkedjor innan tvätt för att minska slitage och se till att plagget håller formen.
Använd ett milt tvättmedel
För bästa resultat rekommenderar vi ett milt, tvättmedel utan tvålflingor framför flytande tvättmedel.
Kallare temperaturer
Lägg den ovanpå ett svettransporterande underställ och skydda dig mot väder och vind med ett vind- eller vattentätt ytterplagg.
Mildare temperaturer
Ta på den över en fukttransporterande kort- eller långärmad t-shirt när temperaturen blir kylig.